CETAS İŞLEM BASAMAKLARI HK.


Bilindiği üzere 1 Eylül itibarı ile cezaevi reçetesi veren eczanelerimizin CETAS sistemi üzerinden reçete ve işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Sisteme ilişkin bazı özet bilgiler aşağıdaki gibidir.
1) Reçete girişleri eczane otomasyon programı ile entegre oluşturalacağından , programdan cetas ayarlarını kontrol etmeniz ve varsa bir eksiklik , EOS yetkilileri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
2) CETAS reçete kaydı için mutlaka mahkumun TC kimlik numarası reçetede yer almalıdır.( Bu konuda cezaevi yetkililerine bilgi iletilmiştir)
3) Reçete kayıt işlemlerinden sonra herhangi bir reçete arkası çıktı almaya gerek yoktur.
4) Reçeteleme kuralı olarak Sağlık bakanlığı mevzuatı esas alınmıştır. SUT kurallarına göre işlem yapılmayacaktır.
5) Kaydedilen bir reçetede hata var ise faturalandırılmadan 30 gün içerisinde silinerek yeniden kaydedilebilir. 
6) Kaydedilen bir reçetede doz vs hatası var ise faturalandırılmış veya kayıt tarihi itibarı ile 30 günden fazla zaman geçmiş ise reçetenin ibrazı ile düzeltme Eczacı Odamız tarafından yapılacaktır.
7) Reçetede majistral ilaç veya şeker stribi , insülin iğne ucu var ise CETAS üzerinden kaydı mümkündür. majistral ilaç için sistemden kod alınır , igne ucu ve stripler Eczane Otomasyon Sistemlerince karekodlu formata çevrilir. 
8)Reçete tutarları ile ilgili hesaplamada otomasyon programı ve CETAS arasında farklılık var ise CETAS esas alınır.
9)Titck tarafından ilaç ruhsatı almış geri ödemede olmayan bir ilaç reçetelenmiş ise CETAS sisteminde kaydı var ise karşılanabilir.
10)Hasta sistemde başka bir cezaevinde görünüyor ise cezaevine bilgi verip kaydı kurumca düzeltilmelidir.
11)Faturalama için tarih aralığı seçilir(max 30 gün) listeler , cezaevi seçilir ve fatura onay isteği online gönderilir. Red veya onay bilgileri mail yolu ile eczacının EBS de kayıtlı e-posta adresine gelir. Ambar memuru fatura onay işlemlerini en geç 4 işgünü içinde yapmak zorundadır.
12) Reçeteler ve düzenlenen fatura cezaevine teslim edilir. Bunun dışında ek bir liste veya belge eklenmesine gerek yoktur.
13) Detaylı bilgi için aşağıdaki web adresinden detaylara ulaşabilirsiniz. Bilgilerinize

http://cetas.teb.org.tr/