ŞANLIURFA ECZACI ODASI
İlaç alım koşulları HK.
Geri
05.01.2024 19:32

İlaç Alım Koşulları Hakkında


 


Bazı ilaç dağıtım kanalları tarafından 2024 yılı itibariyle, ilaç alım koşullarında meslektaşlarımızın aleyhine, ekonomik olarak bazı değişiklikler yapılacağı duyumlarının alınması üzerine Birliğimizce gerekli girişimlerde bulunulmuştur.


Türk Eczacıları Birliği olarak, Eczanelerimiz için İlaç Fiyat Kararnamesi’nde düzenleme yapılmasına ilişkin Kamu erki ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerimizde; ilaç dağıtım kanalları ile iletişim halinde olunmuştur. Eczacılarımız beraberinde, ecza depolarına da düzenlemeler yapılması gerekliliği, tarafımızca ilgili kurumlara defaatle iletilmiştir. Bu girişimlerimizin çok önemli katkısı ile, 16.12.2023 tarihli ve 32401 sayılı Resmi Gazete’de Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar ile bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenleme ile, ecza depoları ile ilgili bir kısım iyileştirmeler sağlanmıştır.


Birliğimizin tüm bu samimi çabalarına ve yapılan düzenlemelere rağmen, bazı ilaç dağıtım kanalları tarafından Birliğimize ve Eczacı Odalarımıza bilgi verilmeden ilaç alım koşullarında, eczaneleri olumsuz etkileyecek şekilde değişiklik yapılması ve bu değişikliğin de eczanelerimize dayatılması kabul edilemez.


Konu ile ilgili olarak, Birliğimiz tarafından dağıtım kanalları yetkilileri ile ivedilikle görüşmeler başlatılmış olup, Meslektaşlarımıza yönelik bu olumsuz uygulamanın bir an önce düzeltilmesi görüşümüz iletilmiştir.


Birliğimizce, ecza kooperatiflerimiz ile kapsamlı görüşmeler ve değerlendirmeler yapılmıştır. Birlikten gelen gücümüzle eczane ekonomilerini olumsuz etkileyecek girişimleri bertaraf edecek çalışmaları sürdürdüğümüzü Meslektaşlarımızın bilgisine saygıyla sunarız.


https://www.teb.org.tr/news/10363/İlaç-Alım-Koşulları-Hakkında