YENİ ECZACILIK YASASI ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN

TARİH: 01/06/2012
YENİ ECZACILIK YASASI ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN
Sayın Cumhurbaşkanının imzalamasıyla 31/05/2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6308 sayılı yeni eczacılık yasasının başta eczacı meslektaşlarımıza olmak üzere ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.
Bu yasanın çıkmasında katkı veren başta sayın Başbakanımıza Sağlık Bakanı Sn. Recep AKDAĞ’a kanuna ilk baştan beri kendi malı gibi sahip çıkarak desteklediği için, ayrıca Türk Eczacıları Birliği ile SGK sözleşmesi imzalayarak sürecin önünü açan Çalışma Bakanımız Sn.Faruk ÇELİK’e ve Meclis Aile ve Sağlık Komisyonu Başkan ve üyelerine, Mecliste grubu bulunan tüm parti ve üyelerine bütün milletvekillerimize ve Bakanlık bürokratlarına içtenlikleteşekkür ediyoruz.
Yeni yasayla birlikte;
- Yeni açılacak eczaneler 3500 kişiye bir eczane olacak şekilde açılabilecektir.
- Yeni mezun eczacılar eczanede 1 yıl çalışıp tecrübe kazandıktan sonra eczane
açabilecektir.
- Sağlık Bakanlığından ruhsat alan tüm ilaçlar ve bitkisel ürünler sadece ve
sadece eczanelerde satılabilecektir.
- Yüksek cirolu eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılması zorunlu hale
gelmektedir.
- Diplomasını kiralamak isteyenleri caydıracak şekilde 5 yıl eczane açması
engellenecektir.
Tahdit yasası da diyebileceğimiz bu yasa büyük sorunlarımıza tahdit ve sınırlama getirmektedir ve uzun vadedeeczacılık mesleğine çok katkı sağlayacaktır.
Fakat kısa vadede eczacılarımızı rahatlatmak için reçete başı bedelinin arttırılması,kutu başı ücret verilmesi ve eczacı karlılığının yeniden düzenlenmesi şeklindeki bazı tedbirlerin devlet büyüklerimiz tarafından gündeme alınması en büyük temennimizdir.
ECZ.NEJDET BAYIK
27.BÖLGE ŞANLIURFA
ECZACI ODASI BAŞKANI